Astăzi, 31 mai 2021, Școala Gimnazială „Tudor Arghezi”, Năvodari și-a sărbătorit ziua prin activități interesante și atractive, într-o atmosferă destinsa, amicală, cu implicare trup și suflet atât a cadrelor didactice, cât și a elevilor. Ateliere de lucru „Elevii au talent”, „Desenăm, colorăm, școala o înfrumusețăm”, „Sunt prietenul mediului înconjurător”, realizate de elevii claselor pregătitoare, „Drumeție la malul marii”, „Poezie și culoare”, „Micul pictor”, „Desene pe asfalt”, concursuri literare, lucrări practice ilustrând poezia citită sau creată sunt doar câteva dintre activitățile elevilor de la clasele primare. Cei mari s-au întrecut în activități sportive, dans Zumba, activități cultural educative, de tipul „Matematică prin joc”, „De la carte la film”, „Concurs recitare poezii” .

Scriu aci, uituc, plecat,
Ascultând glasul ciudat
Al mlaștinii și livezii
Și semnez: Tudor Arghezi!